O Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie mówi dr hab. Piotr Głowacki z Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofizyki PAN, którym kierował przez 15 lat.
Dlaczego badamy polarne regiony Ziemi? Odpowiedź jest taka sama jak na typowe pytanie, dlaczego alpinista chodzi w góry: „Bo one są!”. A na dodatek okolice biegunów są bardzo ważne dla całej planety. Także dla naszego kraju.
O Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego mówi dr hab. Robert Bialik, kierownik Zakładu Biologii An tarktyki Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.
Integracja badań polarnych w Polsce w ramach Komitetu Badań Polarnych PAN, Polskiego Konsorcjum Polarnego i Centrum Studiów Polarnych KNOW to sukces krajowego środowiska polarnego. Dzięki niej możliwe było wypracowanie Strategii Polskich Badań Polarnych (SPBP).
O psychologicznych konsekwencjach długotrwałego pobytu na stacji polarnej mówi dr Agnieszka Skorupa z Uniwersytetu Śląskiego.
Dla wielu ludzi Arktyka to nie chwilowy przystanek, ale dom. Naukowcy muszą więc odpowiedzieć nie tylko na pytanie, co ona znaczy dla świata, ale i jak świat może pomóc jej mieszkańcom.
Nie zawsze chcieliśmy zostać polarnikami. O tym, że staliśmy się pierwszym małżeństwem, które zimowało w obu polskich stacjach, zadecydował przypadek. I odrobina odwagi.