O tym, co dziś pozostało po ideałach rewolucji obyczajowej lat 60. XX w., mówi prof. zw. dr hab. Wojciech Burszta z Instytutu Slawistyki PAN.
O tym, jakich wrogów i w jakim celu stwarza się Polakom, mówi dr hab. Piotr Osęka z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Czy Rzeczpospolita w XVIII w. mogła się uratować? Czy gdyby nie doprowadzono do wykluczenia niektórych warstw społecznych, mogłoby nie dojść do rozbiorów?
Otym, jak funkcjonuje w Polsce społeczeństwo obywatelskie i czy jego rozwojowi sprzyja Internet, mówi dr Artur Kościański z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
O pochodzeniu, umiejętnościach i inteligencji psów nierasowych mówi prof. dr hab. Wiesław Bogdanowicz z Instytutu Zoologii PAN.
O „niewoli” zwierząt trzymanych w ogrodach zoologicznych mówi dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo.
Jakie nowe stany pojawiają się, kiedy oddziaływanie pomiędzy cząstkami dominuje nad zachowaniem kwantowym pojedynczych cząstek tworzących układ?
Pomiar kosmicznych odległości jest jednym z najważniejszych, najbardziej pasjonujących i najtrudniejszych zadań współczesnej nauki. Pozwala nie tylko poznać fizyczne rozmiary Wszechświata, lecz także zbadać, jak jest zbudowany i jak ewoluuje. Wskazuje również, ile energii emitują badane obiekty, i pomaga w określaniu ich natury.
Fuga i sonata to kunsztowne struktury muzyczne. Czy da się je przełożyć na dzieła malarskie? Odpowiedzi szukał Mikalojus Konstantinas Čiurlionis.
Badania paleontologiczne obejmują nie tylko skamieniałe kości, lecz również tkanki miękkie takie jak naczynia krwionośne. Dzięki zastosowaniu nowych metod możemy poznać budowę wewnętrzną triasowych kręgowców.
Kto i w jaki sposób rozmawiał przed wiekami o polskiej polityce? Jaki był język dyskursu, do jakich wartości się odwoływał? I jakie państwo opisywał?
O tym, jak na organizm wpływa przewlekły stres, mówi dr Emilia Rejmak-Kozicka z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.
O tym, jak Polacy postrzegają swoją wolność, mówi prof. dr hab. Krystyna Skarżyńska z Instytutu Psychologii PAN.
O działalności Polskiego Instytutu Studiów Zaawansowanych, który rozpoczął działalność w strukturach Polskiej Akademii Nauk 2 stycznia, mówi jego dyrektor prof. Przemysław Urbańczyk
Naukowcy specjalizują się w coraz węższych dziedzinach i często trudno się zrozumieć fizykowi cząstek elementarnych z fizykiem półprzewodników, a tym bardziej fizykowi z biologiem czy lekarzem. Dlatego prace interdyscyplinarne są trudne. A jednak czasem się udają. Na przykład uczonym z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN.
Mimo wieloletnich badań wciąż nie znamy wszystkich zależności pomiędzy poszczególnymi składowymi klimatu. Możliwe, że cyrkulacja wód oceanicznych ma dużo większe znaczenie, niż przypuszczaliśmy do tej pory.
Chociaż dostęp do wiedzy i swoboda prowadzenia prac naukowych są obecnie znacznie większe niż kilkadziesiąt lat temu, do ideału ciągle nam daleko.
Dziesiątki korytarzy. Tysiące schodów. Sale i salki. Gabinety i pracownie. Nisze, zakątki i zakamarki. Tutaj siebie można zgubić. Za to znaleźć taką ilość wiedzy, jakiej gdzie indziej próżno szukać. Pałac Staszica.
Wygląda na to, że uczeni są dziś niepodlegli, mogą zajmować się, czym chcą, i ogłaszać, co im rozum dyktuje. A jednak...