Olga Tokarczuk jest jedną z pionierek i orędowniczek zwrotu ku emocjom, ku twórczości przedkładającej odczuwanie nad myślenie.
Cały czas trwa dyskusja, kiedy w ewolucji ssaków pojawiła się opieka nad potomstwem. Czy te zachowania zostały odziedziczone po gadzich przodkach?
Zjawiska tak ulotne jak opieka nad potomstwem wydawały się niedostępne dla badań paleontologicznych. Nowe, spektakularne odkrycia pozwalają jednak przyjrzeć się bliżej zachowaniu prehistorycznych zwierząt.
Istnieje czułość metafizyczna – postawa radosnego przyzwolenia na wszelkie przejawy procesu życia, który toczy się po obu stronach naszej skóry. I to ona, być może bardziej niż majątek, sława czy pochodzenie, decyduje o radości z życia.
O zwrocie ku czułości w projektowaniu, czyli przesunięciach dizajnu w kierunku relacji, emocji i empatii.
O sztuce, która motywuje do bycia lepszym, i dobrych manierach cenniejszych od prawa opowiada malarz i grafik Rafał Olbiński.
O fascynującym i złożonym świecie grzybów, a także o tym, jak należy opowiadać o przyrodzie i właściwie popularyzować naukę, opowiada dr hab. Marta Wrzosek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Postrzeganie wilków przez długie lata nie miało nic wspólnego z wiedzą o ich biologii i ekologii. Co mówią nam obserwacje wilczych rodzin o tych ssakach? Czy powinniśmy nadawać wilkom imiona i dlaczego wilki nie potrzebują naszej empatii?
Czyli o różnych znaczeniach tego słowa: od przyziemnych, technicznych, przez znaczenia charakterystyczne dla statystyki i uczenia maszynowego, aż po znaczenie analogiczne do ludzkiego, związanego z uczuciami i emocjami.
Jak wejść i utrzymać się na światowym rynku high- tech? Gotowych rozwiązań i odpowiedzi na kluczowe pytania można szukać w doświadczeniu innych.
Pod koniec XX w. dzięki wykorzystaniu metod fizycznych ludzkość uzyskała możliwość wykonywania dokładnych pomiarów czasu minionego za pomocą niezwykle czułych urządzeń.
Blockchain może zmienić rzeczywistość gospodarczą, finansowo-prawną, a nawet ustrojową całych społeczeństw. Czy jest to narzędzie czułe tylko na prawidła gospodarki rynkowej, czy też na prawa człowieka? Czy kierunki zmian wyznaczą potrzeby zwykłych ludzi, czy elit finansowych?
Opotrzebie czułości i nieczułości systemu opieki zdrowotnej opowiada psychoterapeutka i psychoonkolożka Justyna Pronobis-Szczylik.
Dlaczego w Biblii niemal nie występuje słowo „czułość”? Czy można wobec tego powiedzieć cokolwiek o czułości Boga na podstawie Biblii? – odpowiada ks. prof. Tadeusz Dola, przewodniczący Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.
Dzięki czujnemu oku fotograf potrafi wyłuskać z rzeczywistości zwykłe rzeczy i nadać im nowe znaczenie – rozmowa z prof. Izabelą Łapińską z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Czujniki skonstruowane przez polskich inżynierów pomagają wykrywać ślady żywych organizmów w kosmosie. O tym, co jeszcze potrafią, opowiada dr Adam Piotrowski, prezes zarządu Vigo System.
Dzięki niej astronomowie publikują radiowe mapy nieba z setkami tysięcy dotychczas nieznanych galaktyk.