Nauki Techniczne

Gospodarka Surowcami Mineralnymi - Mineral Resources Management

Zawartość

Gospodarka Surowcami Mineralnymi - Mineral Resources Management | 2003 | No 1

Abstrakt

Konkrecje węglanowe występują dość powszechnie w całych Karpatach, w różnych utworach od dolnej kredy do miocenu. Charakteryzują się one bardzo zróżnicowanym składem mineralnym z przewagąwęglanów żelaza, magnezu, wapnia i manganu. Przybierają formę różnej wielkości soczewek, bochnów i plaskurowatych ławic średnicy od paru centymetrów do kilku metrów. Konkrecje węglanowe jednostki skolskiej występują w jej profilu głównie w poziomach łupkowych. Zostały znalezione w następujących formacjach: łupków spaskich (fin), z Dołhego, z Ropianki (fm), łupków pstrych, hieroglifowej i krośnieńskiej. Przeprowadzone badania mineralogiczne (mikroskopowe - optyczne i skaningowe, chemiczne, rentgenograficzne i termiczne) pozwoliły wyróżnić szereg typów tych konkrecji, charakterystycznych dla poszczególnych formacji. Konkrecje z łupków spaskich są syderoplesytami. Konkrecje z formacji z Dolhego, ropianieckiej, łupków pstrych i hieroglifowej są zbudowane głównie z węglanów żelaza i manganu, będących mieszaninami mineralnymi dwu- lub trójskładnikowych roztworów stałych. Konkrecje z warstw krośnieńskich są zbudowane z ankerytu i dolomitu żelazistego. Badane konkrecje węglanowe są utworami wczesnodiagenetycznymi.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Małgorzata Szczepańska

Abstrakt

Wartykule scharakteryzowano efektywność stosowania metody krigingu wobliczaniu zasobów złóż w warunkach liniowych modeli semiwariogramów parametrów złożowych. Analizy skuteczności tej metody dokonano na podstawie badań modelowych i wyników praktycznych jej zastosowań. Wykazano, że znajomość semiwariogramów umożliwia prognozowanie efektywności stosowania procedury krigingu, a tym samym pozwala na wybór metody obliczania zasobów. Zrealizowane badania pozwoliły na określenie zakresu jej skutecznego stosowania. Zagadnienie to ma istotne znaczenie dla ustalenia zasad stosowania metody krigingu przy dokumentowaniu złóż.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Zbigniew Kokesz

Abstrakt

W artykule zaprezentowano rozważania nad znaczeniem,jakie w procesie otrzymywania chromianu sodu odgrywa obróbka wstępna surowców chromonośnych. W części wprowadzającej pracy wskazano podstawowe powody przeprowadzenia analizy - zagrożenia, jakie przemysł chemiczny stanowi dla środowiska naturalnego oraz szanse poprawy obecnej sytuacji, które upatruje się w trwałym i systematycznym rozwoju technologii minimalizującej negatywne oddziaływanie procesów wytwórczych. Przedstawiono również pokrótce dotychczasowy dorobek teoretyczny, jak i doświadczenia praktyczne związane z omawianą tematyką. Wopisie części doświadczalnej sformułowano niezbędne założenia, dokonano specyfikacji użytych materiałów i składu wsadów chromianowych oraz określono metodykę, sposób i warunki przeprowadzenia badań. W efekcie badań obliczone zostały wskaźniki technologiczne wytwarzania chromianu sodu, które posłużyły za podstawę do dyskusji otrzymanych wyników, a następnie do sformułowania wniosków końcowych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Zygmunt Kowalski
Zbigniew Wzorek
Karol Koneczny
Joanna Kulczycka

Abstrakt

W latach 1993-2000 podejmowano w branży górnictwa węgla kamiennego różne działania zmierzające do ograniczania kosztów wydobycia. Bazując na zestawieniach tabelarycznych i ich interpretacjach graficznych, dokonano w artykule analizy zmian w relacjach między składowymi jednostkowego kosztu wydobycia.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Tadeusz Woźny
Stanisław Głodzik

Abstrakt

W ramach artykułu przedstawiono rezultaty badań popiołów i żużli powstałych ze spalania węgla w Elektrowni Łaziska. Oznaczono skład fazowy i granulometryczny badanych odpadów. Zbadano także koncentrację wybranych pierwiastków toksycznych, tj. As, Cd, Zn, Pb, Cr. Uzyskane wyniki badań pozwolą w dalszym etapie określić zależności pomiędzy składem mineralno-geochemicznym popiołów i żużli a zawartością i rodzajem składników organicznych i nieorganicznych w węglu.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Ewa Strzałkowska

Dodatkowe informacje

The subject matter of the articles published in Mineral Resources Management covers issues related to minerals and raw materials, as well as mineral deposits, with particular emphasis on:

  • The scientific basis for mineral resources management,
  • The strategy and methodology of prospecting and exploration of mineral deposits,
  • Methods of rational management and use of deposits,
  • The rational exploitation of deposits and the reduction in the loss of raw materials,
  • Mineral resources management in processing technologies,
  • Environmental protection in the mining industry,
  • Optimization of mineral deposits and mineral resources management,
  • The rational use of mineral resources,
  • The economics of mineral resources,
  • The raw materials market,
  • Raw materials policy,
  • The use of accompanying minerals,
  • The use of secondary raw materials and waste,
  • Raw material recycling,
  • The management of waste from the mining industry.

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji