O Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie mówi prof. dr hab. Piotr Głowacki z Zakładu Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN, którym kierował przez 15 lat.
Dlaczego badamy polarne regiony Ziemi? Odpowiedź jest taka sama jak na typowe pytanie, dlaczego alpinista chodzi w góry: „Bo one są!”. A na dodatek okolice biegunów są bardzo ważne dla całej planety. Także dla naszego kraju.
O Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego mówi dr hab. Robert Bialik, kierownik Zakładu Biologii Antarktyki Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.
Integracja badań polarnych w Polsce w ramach Komitetu Badań Polarnych PAN, Polskiego Konsorcjum Polarnego i Centrum Studiów Polarnych KNOW to sukces krajowego środowiska polarnego. Dzięki niej możliwe było wypracowanie Strategii Polskich Badań Polarnych (SPBP).
O psychologicznych konsekwencjach długotrwałego pobytu na stacji polarnej mówi dr Agnieszka Skorupa z Uniwersytetu Śląskiego.
Dla wielu ludzi Arktyka to nie chwilowy przystanek, ale dom. Naukowcy muszą więc odpowiedzieć nie tylko na pytanie, co ona znaczy dla świata, lecz także jak świat może pomóc jej mieszkańcom.
Nie zawsze chcieliśmy zostać polarnikami. O tym, że staliśmy się pierwszym małżeństwem, które zimowało w obu polskich stacjach, zadecydował przypadek. I odrobina odwagi.
Spitsbergen to nie tylko lodowce, lecz także mszarniki z bujną roślinnością tundrową przypominającą zielone dywany pokrywające wybrzeże i sąsiedztwo kolonii głośnych ptaków. Co łączy zielone górskie dywany, morze i ptaki?